Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Nenechejte si ujít zajímavou interaktivní přednášku na téma Nespavost » zjistěte více a přihlaste se
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
Spánek hraje v našem životě velmi významnou roli. Víte, jak se naše tělo na spánek připravuje? Jaký hormon je k odpočinku důležitý? A jaké jsou nejčastější příčiny toho, že lidé trpí spánkovými poruchami?
Lidské tělo je fenomenální biologický stroj. Jeho schopnosti jsou nenahraditelné. Umožňuje nám sbírat zkušenosti, díky nimž:
Kromě sbírání zkušeností nám tělo velmi pomáhá v růstu tím, že věrně a s absolutní přesností zrcadlí naše vnitřní nastavení. To, jak se cítíme, jak vypadáme, jak komunikujeme a co si myslíme, jaké jsou naše priority.
To vše je znát na našem těle, v našem projevu, pohledu, způsobu chůze atd. Nad to všechno je tělo schopno samo sebe denně regenerovat, zaléčit, vyrovnat disharmonie a nabít samo sebe novou energií, pokud mu v tom nebráníme.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak psychosomatika ovlivňuje naše tělo
Tělo přirozeně funguje na principu toho, že je 16 hodin aktivní a 8 hodin věnujeme spánku. V letním období může být spánek o malinko kratší, v zimě naopak o něco delší. Spánek by měl být nepřerušovaný a hluboký. To znamená, že večer dobře usínáte a ráno se probouzíte svěží, odpočatí, s dobrou náladou.
Pokud špatně usínáte, spánek je povrchní. Možná vás cokoliv malého probudí. Nebo se budíte během noci či předčasně. Ráno jste unavení, bez energie a máte špatnou náladu. V takovém případě trpíte poruchami spánku, nebo nespavostí.
Spánek je pro tělo dobou vnitřní práce. Představte si, že máte obchod. Během dne stojíte za pultem a věnujete se tomu, co probíhá „venku“, tedy zákazníkům a vlastnímu prodeji. Večer, až všichni odejdou a je klid, teprve máte čas na to, co probíhá „uvnitř“. Tedy na doplňování zboží, objednávky atd. Věnujete se všemu, co je nutné k tomu, aby druhý den bylo možné pokračovat v tom, co se děje „venku“.
Tělo to má stejně. Šestnáct hodin plní naše úkoly a věnuje se tomu, co se děje „venku“. A osm hodin potřebuje k tomu, aby obnovilo samo sebe. Vyváží odpad, distribuuje výživu, regeneruje svoje buňky atd.
Proces vnitřní práce se děje především v době spánku. Není tedy v jeho zájmu mít nekvalitní spánek. Nekvalitní spánek vzniká tehdy, kdy my jdeme proti přirozeným procesům v těle.
Přechod těla z aktivního módu do spánku řídí hormonální žláza epifýza, nebo-li šišinka mozková. Produkuje hormon melatonin, který vzniká z hormonu serotoninu. Serotonin se tvoří ve chvíli, kdy prožíváme radost, naplnění, uvolnění, spokojenost a život nám dává smysl.
Tvoření melatoninu za serotoninu je řízeno světlem. Pokud na sítnici oka dopadá denní světlo, šišinka mozková produkuje velmi málo melatoninu.
Jakmile se začne stmívat, jeho produkce se zvyšuje. K tomu, aby tělo přešlo do spánkové vlny, je třeba dostatek melatoninu a tedy i dostatek serotoninu. Jinými slovy, pokud byl náš den naplněný, my jsme se cítili dobře, jsme spokojení a uvolnění, je v našem těle dostatek serotoninu. A díky tomu může vzniknout i dostatek melatoninu.
K tomu, aby se melatonin tvořil, je třeba, aby na sítnici nedopadalo modré světlo. To je obsaženo v přirozeném denním světle, ale i v záři PC monitoru, tabletu, telefonu, nebo TV obrazovky. Všimněte si, že když strávíte celý den s přáteli například v přírodě, večer se vrátíte domů, dáte si večeři, sprchu a jdete spát, spánek přijde celkem snadno. Je hluboký a vydatný.
Ale pokud strávíte večer psaním mailů na počítači, pocit na spánek se rozplyne, nakonec možná usínáte někdy hluboko po půlnoci. Spánek je trhaný, mělký a nepřináší odpočinek.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč bolest beder souvisí se stresem a napětím
Důvodů, proč lidé trpí spánkovými poruchami, je mnohem víc, než jen nedostatek melatoninu.
Jedním z dalších je dlouhodobé nervové napětí a tím i napětí svalové soustavy. Mozek tělo udržuje v aktivním nastavení a tím nedochází k hloubkové regeneraci, což ráno pocítíme. Tento jev jsem podrobněji popsala v článcích o stresu.
Dalším z důvodů poruch spánku je vysoká teplota v ložnici. Pokud chcete, aby tělo zpomalilo všechny biologické jevy a ladně přešlo do spánku, musíme mu k tomu dát podmínky. A teplota podobně jako světlo určuje aktivitu, nebo pasivitu těla.
Teplota na spaní by se měla pohybovat mezi 16 a 20 °C. Pootevřené okno zajistí čerstvý vzduch, který zásadně zkvalitní noční detoxikaci a spánek je tím pádem i hlubší.
Před spaním není dobré jíst těžká, tučná a těžko stravitelná jídla. Mezi takové pokrmy patří například:
Trávicí oheň je nejsilnější od 10:50 do 13:30 hod, a potom už pozvolna slábne. Proto by večeře měla být lehká a měl by to být spíš příjemný závěr dne, než potřeba se pořádně najíst. Pokud máte před spaním ještě hlad, dejte si něco skutečně malinkého. Ale zároveň nechoďte spát úplně hladoví, to spánku také neprospívá.
Pamatujte na to, že tělo se nedá vypnout v minutě. Má přirozený čas dojezdu, kdy jeho aktivita pomalu klesá, až přejde do pasivního módu a vy usnete. Proto není možné chtít do poslední chvíle před plánovaným usnutím udržovat vysoké tempo nějaké činnosti a za každou cenu chtít něco dodělat, i když by to počkalo do dalšího dne.
Každý den mezi 21:00 a 23:00 se připravuje energie na následující den. Pokud se rozhodnete večer něco za každou cenu dokončit, s největší pravděpodobností začnete čerpat energii na dluh. Tím si zajistíte, že druhý den budete unavení a také, že se už nedostanete do spánkové vlny, protože tělo začne přecházet zpátky do aktivního módu.
A toto je častý dlouhodobý problém mnoha perfekcionistů zaměřených na výkon. Tedy že neustále čerpají energii, která jim druhý den schází, jsou unaveni, ale večer se nedokážou zpomalit, aby tělo přirozeně přešlo do pasivity.
Dalším důvodem u mnoha lidí je pití kávy. Zvláště pokud člověk večer čerpá energii těla na dluh, druhý den je unavený a k tomu, aby fungoval, potřebuje kofein. Kofein u většiny lidí stimuluje nervovou soustavu a tím tělo vyčerpává nad jeho možnosti. Po několika dnech užívání kofeinu je nervová soustava ve stavu, kdy se prostě nevypíná a neuklidňuje ani ve spánku.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jaké jsou příčiny stresu a jak s ním zatočit
Informací o tom, co všechno spánek narušuje, je velmi mnoho. V příštím článku vám prozradím, jak posilovat hluboký a vydatný spánek. Mezitím můžete prozkoumat aktuálně vypsané termíny seminářů a vybrat si mezi nimi ten pravý právě pro vás.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera