TIP: Nenechejte si ujít zajímavou interaktivní přednášku na téma Nespavost » zjistěte více a přihlaste se

Jak náš život ovlivňuje radost (2): Jak může radost zmizet z našeho života?

26. 8. 2019 | Celostní medicína, Čínská medicína

Radost se může řadit mezi největší bohatství, které máme. Ale co když se z našeho života začne vytrácet? A jak se to může stát?

ČTĚTE TAKÉ: Jak náš život ovlivňuje radost (1): Znáte rozdíl mezi radostí a potěšením?

Máte příliš mnoho očekávání

Skutečnou radost v člověku živí prožívání spontánního života. Život přináší spoustu zvratů, překvapení a nenadálých situací, které člověk často nazývá komplikacemi. A to zejména proto, že má očekávání. Očekává vývoj událostí přesně tak, jak mu to naplánoval jeho rozum.

Rozum má však velmi omezený úhel pohledu. Pod jeho vedením se život stává jednotvárným a postrádá přirozenou radost.

Ale život takového člověka se může změnit. Stačí jen, aby:

Předem naplánovaný vývoj událostí občas nabere úplně jiný směr a pokud se v té chvíli člověk nezasekne, ale naopak se novému vývoji událostí otevře, posune se dál. Jeho život získá šťávu, barvy, čerstvý vítr a nový směr. A přesně to živí přirozenou radost člověka.

Porovnávání se s ostatními

Skutečná vnitřní radost nemůže přežít v člověku, který sám sebe vidí jako nedostatečného. Nebo jako někoho, koho obdivuje.

Každý člověk je úplně jiný. Má svou životní cestu, své sny a své dary. Jak by se tedy někdo mohl snažit být někým jiným?

Člověk, který sám sebe porovnává s kýmkoliv, nemůže být vnitřně šťastný. Protože zrazuje všechno, co sám v sobě obsahuje.

Může se nechat inspirovat někým jiným. Ale nikdy nebude stejný, jako kdokoliv jiný. Pokud to přijme, začne si uvědomovat, kdo je. A zároveň si vážit sám sebe, díky čemuž posiluje i svoji vnitřní radost.

Špatná strava

Trávicí soustava člověka je protkaná citlivou nervovou soustavou, která nejen komunikuje s mozkem, ale sama o sobě je tzv. druhým mozkem. Strava by z dlouhodobého hlediska neměla být příliš tučná a obsahovat mnoho cukru, masa, sýrů a chemicky upravených potravin. V opačném případě je totiž velmi pravděpodobné, že vnitřní radost takového člověka bude klesat.

Přitom si stačí pár týdnů vařit stravu čerstvou, lehkou, jednoduchou a už po pár dnech člověk pozná rozdíl nejen tělesně, ale hlavně psychicky.

A proč v dnešní době už příliš neplatí, že tělo si samo řekne, na co má chuť? Neplatí to u průmyslově zpracovaných potravin a některých koření, protože obsahují látky působící na mozková centra tak, že způsobují závislost.

Špatné mezilidské vztahy

Další věcí, která člověku může ubrat na vnitřní radosti, jsou špatné mezilidské vztahy. Lidé jsou spolu často ve vztahu ještě dlouho po tom, co už dávno nefunguje. Zůstávají spolu například:

Spolu se necítí dobře, ale nejsou si jisti, kde je ta hranice pro odejití ze vztahu.

Zpravidla to funguje tak: Pokud i v těch nejhorších společných chvílích člověk vidí na tom druhém i jeho dobré stránky a ten druhý to má stejně, vztah se dá uzdravit. Pokud je však vztah v takovém stavu, že už vidíte jen negativní stránku vašeho protějšku, je lepší odejít. Dokonce i když se jedná o manželství s dětmi. Pro děti je daleko lepší mít šťastné rodiče dál od sebe než domácí atmosféru plnou nenávisti.

Obětování se ostatním

Všechno, co člověk dělá pro druhé, by mělo jemu samotnému přinášet radost, naplnění a energii. V takovém případě se totiž nemůže stát, že by se pomáhající cítil zklamaný a podvedený kvůli nedostatečně projevenému vděku.

Lidé často pomáhají a starají se o druhé proto, že se to očekává, nebo ze svých vlastních zájmů. Jakmile v sobě však rozmnoží pocit křivdy, sami si zablokují svoji vnitřní radost.

Jaký máte vztah k sobě samému?

Abyste si dokázali udržet svoji vnitřní radost přes všechny peripetie, které s sebou život přináší, musíte mít skvělý vztah k sobě. Znát sám sebe do nejmenších detailů a buďto s tím, co o sobě víte souhlasit, nebo to změnit.

Musíte se umět:

Umět se dobře rozhodnout a za svým rozhodnutím si stát. I přes to, že se to nemusí líbit lidem, kteří byli zvyklí na něco, co jste poskytovali a už poskytovat nechcete.

K udržení si své vnitřní radosti je nezbytně nutné si stále uvědomovat, že člověk nemůže někoho vlastnit a ani být někým vlastněn. Ať se forma vlastnění projevuje jakkoliv.

Zbavíme vás zdravotních potíží

Trápí vás psychické potíže nebo fyzické problémy? Přihlaste se na terapii celostní a čínské medicíny a my vás jich jednou provždy zbavíme.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera