Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Nenechejte si ujít zajímavou interaktivní přednášku na téma Nespavost » zjistěte více a přihlaste se
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
Víte o tom, že o hloubce a kvalitě vašeho spánku rozhoduje už vaše ráno? Zjistěte, jak můžete svůj spánek ovlivnit a proč je třeba se hned po ránu pozitivně nastavit.
Může se to sice zdát nelogické, ale je to opravdu tak. Jakmile se probudíte, máte nějakou náladu a nastavení. A v závislosti na těchto faktorech se bude odehrávat celý den, což bude mít následně přímý vliv na váš spánek.
Ať už se po probuzení cítíte jakkoliv, můžete s tím pracovat. Během prvních pár minut můžete s vaším nastavením celkem jednoduše hýbat. Pokud se probudíte přímo negativně nastaveni a vzpomenete si na to, že to hned můžete změnit, půjde vám to lehce a elegantně. Stačí si pouze najít, na co se ten den těšíte. Tedy takový světlý bod, který vás spolehlivě potěší a díky tomu si změnit náladu na dobrou.
Nebo můžete vnímat celkovou vaši situaci. Tedy to, že máte kde bydlet, jste zdraví, máte práci, z kohoutku vám teče voda, máte dobré sousedy, spoustu kamarádů atd. Jedná se o ty věci, které již dávno považujete za samozřejmost a už jste se z nich zapomněli radovat. Ráno vám však mohou pomoct změnit nastavení. Naše nálada totiž závisí od úhlu pohledu a pokud změníte úhel pohledu na váš den, na váš život, změní se vaše nálada a tím i vaše realita. Na všechno během dne budete reagovat pozitivně, a tím zůstanete otevření. Načerpáte spoustu energie jen díky svému otevřenému přístupu.
Ranní nastavení se může zdát jako malichernost, ale není. V jaké náladě ráno vstanete, v takové i prožijete den. Dokonce i když během dne zažijete převratné události (ať už pozitivní nebo negativní), vaše ranní nastavení to příliš neovlivní.
Pokud se vám nepodaří vaši náladu po probuzení změnit hned, s každou minutou už to bude těžší a těžší. Je to proto, že postupně ztrácíte sílu s tím něco dělat, až rezignujete úplně. A následně můžete prožít den třeba i v náladě zmaru, zlosti, nebo nenaplněnosti. Což je velká škoda.
Pokud se hned po probuzení „zkontrolujete“, zjistíte, že je třeba udělat změnu a uděláte ji, potom prožijete den plný úspěchů a naplněnosti. V minulém článku jsem psala o serotoninu. Hormonu, který se tvoří ve chvíli, kdy cítíte naplněnost, spokojenost, vděčnost, sounáležitost. Serotonin je hormon štěstí a radosti. Potřebujeme ho k tomu, abychom byli schopni prožít radost, uměli se radovat.
Existuje mnoho lidí, kteří si mohou splnit jakékoliv přání, ale nedokáží se z ničeho radovat. Ve výsledku to tedy lze přirovnat tomu, jakoby si ani nic nedopřávali. Příčina je ve vnitřním nastavení. Pokud člověk nepracuje se svým vnitřním nastavením a se svojí náladou, potom se může lehce dostat do situace, kdy se mu serotonin prostě netvoří. A kvůli tomu bude trpět i nedostatkem spánkového hormonu melatoninu.
Pokud se vám tedy povedlo hned po probuzení zkontrolovat a případně přenastavit vaši náladu, máte z půlky vyhráno. Den prožijete jako zábavnou hru. Všechno vás bude bavit, „problémy“ budete vidět jako výzvy a úspěchy vám skvělou náladu pouze posílí.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se naše tělo připravuje na spánek a proč lidé trpí spánkovými poruchami
Večer vás čeká druhá výzva. Znáte to, když se vám extrémně daří, nechcete to ukončit. Večer to protahujete a chcete dokončit co nejvíce úkolů. Zkrátka a jednoduše jedete na vlně dopaminu a nechce se vám to ukončit. Nechce se vám spát, protože ten den byl tak skvělý a vy nechcete, aby to skončilo.
Je to pochopitelné – po dlouhé době se vám dařilo, den jste si dokonale užili. Až to tak bude probíhat pravidelně každý den, zvyknete si na to a bude jednodušší se ovládnout a jít spát. Zpočátku tedy budete muset vyvinout jisté úsilí a kolem deváté hodiny večerní už jen odpočívat, ideálně s knihou v posteli. Všechny poznatky dne jste sdělili vaší rodině při večeři a teď už jen odpočíváte. Spokojeni, naplněni, šťastni usínáte a spíte hlubokým spánkem až do rána.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak psychosomatika ovlivňuje naše tělo
Může se stát, že ve svém životě máte něco, kvůli čemu se vám nedaří mít dobrou náladu. Rozpad manželství, finanční problémy, konflikt s nadřízeným v práci, další a další potíže, které vám opakovaně nedají spát. V takovém případě je nutné s tím pracovat a nenechat to být. Jak na to?
Situace, se kterou se vám špatně pracuje, se neustále musí hýbat. Každý den se musí pracovat na tom, aby se věci měnily. Pokud s tím přes den pracujete, večer usínáte relativně v klidu, protože věci se hýbou a je tedy jasné, že časem dojde k vyřešení. Pokud byste s nepříjemnými situacemi nepracovali, způsobovali byste si velkou vnitřní nervozitu a nejistotu. A to by se odrazilo i na kvalitě spánku.
Každá zdánlivě negativní situace je vám dána jako možnost růstu. Jedná se o cílenou zátěž pro vaši nervovou soustavu, aby posílila. Díky těmto situacím měníte své priority, náhled na sebe i na ostatní, zrajete a vnitřně sílíte. Právě díky překonávání těchto situací vám narůstá pravé sebevědomí, vnitřní síla a šarm. Díky těmto situacím se stáváte vyrovnanou, spokojenou bytostí, která není závislá na tom, co se děje venku. Protože uvnitř sebe má takovou krásu, jakou vnější svět není schopen nabídnout.
A právě tyto situace jsou každému šité na míru a jejich úkolem je být nástrojem zrání člověka. Tyto situace jsou opravdovou vzácností, nemůžete si je koupit. Přijdou jako dar ve správnou chvíli. Pokud k nim přistoupíte s tímto vědomím, nebudou váš spánek narušovat, ale naopak posilovat.
Žijte s vědomím, že váš život je váš projekt. Nikdo jiný nemá zodpovědnost za váš život, pouze vy. Pokud ke svému životu budete přistupovat s touto zodpovědností, potom nebudete mít problém s rychlým a správným rozhodováním se v situacích, které jsou citlivé. Jedná se o situace, kdy volíte mezi svojí svobodou a chtěním, očekáváním někoho jiného.
Měli byste vědět, že se nemusíte nikomu zodpovídat, když zvolíte svoji svobodu. Protože pokud byste zvolili očekávání například partnera a zůstali s ním v nefunkčním vztahu kvůli němu, onemocníte. Nikomu tím nepomůžete, věci jen zkomplikujete. Udělali byste to z obav ze soudů lidí okolo vás. A ty právě přijdou ve chvíli, kdy onemocníte proto, že jste šli proti sobě. Každý má svůj život jako svůj projekt a jedině on je za sebe zodpovědný. Nikdo jiný. Jakmile k sobě takto začnete přistupovat, spánek bude hluboký a výživný.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč bolest beder souvisí se stresem a napětím
Tyto a další informace a praktické dovednosti nejen ohledně spánku, ale i celkového vztahu k sobě učím na semináři Samoléčebné procesy a techniky I. a Samoléčebné procesy a techniky II. Zároveň nyní připravuji třetí díl semináře, na který se můžete brzy těšit. Pokud vás tato problematika zajímá a chcete se v ní posunout do vysoké úrovně, přihlaste se. Budu se na vás těšit.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera