TIP: Nenechejte si ujít zajímavou interaktivní přednášku na téma Nespavost » zjistěte více a přihlaste se

Jak správně udržovat systém plic a tlustého střeva

9. 10. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

V minulém článku jsem popisovala, jak se pravidelně ročně čistí systém plic a tlustého střeva. Zmínila jsem se o tom, že se toto čištění často zaměňuje za chřipku, kdy je léčba antibiotiky spíše kontraproduktivní. V tomto článku se budu věnovat prevenci. Podíváme se na to, jak se svým tělem a konkrétně se systémem plic a tlustého střeva pracovat a jak se o něho starat, aby se nezanášel příliš a čištění nebylo tak náročné.

Proč se zaměřit na hluboké dýchání

V průběhu běžného dne se člověk často dostává do situací, kdy dech spíše zadržuje, než aby dýchal hluboce. Proto je třeba tyto chvíle vykompenzovat. Časem si vytvoříte přirozený návyk hlubokého dechu.

Ale dokud to tak není, musíte si hluboké dýchání hlídat a opravdu se mu věnovat. Vytvořte si proto plán několika krátkých dechových cvičení během dne. Například ráno po probuzení, po cestě do zaměstnání, během polední pauzy, po cestě ze zaměstnání a před spaním. Stačí 3 minuty opravdu naplno hluboce dýchat. Postupem času se vám tento návyk přirozeně přenese do celého dne a potom už na to nebudete muset myslet.

Dále se také zaměřte na hluboké dýchání ve stresových situacích. To je trošku jiná věc než ta předchozí. V tomto směru se totiž nelze opřít o pravidelnost. U tohoto návyku je třeba si i přes tlak, který s sebou stresová situace nese, vzpomenout na to, že je potřeba sevřené plíce uvolnit. Zpočátku je zcela běžné, že si vícekrát nevzpomenete, než vzpomenete. Ale to vůbec nevadí.

Důležité je to nevzdat a pokračovat dál. Postupně se to překlopí, vzpomenete si ve více a více situacích, až nakonec se i toto stane vaším přirozeným návykem.

Hluboké dýchání s sebou nese vícero pozitiv. Vzduch je energie vysokých vibrací. Ve chvíli, kdy do sebe natáhnete větší množství této energie, zvýší se vám vibrace natolik, že i zdánlivě bezvýchodnou situaci uvidíte jako smysluplnou. A nadto se vám i ukáže cesta, kterou je potřeba se dát.

Dále je hluboký dech nepostradatelný k pravidelnému čištění systému plic a tlustého střeva. Pokud člověk zhluboka dýchá, jí potraviny, na které je lidské tělo konstruované a dokáže pracovat s životními situacemi, podzimní čištění systému buď vůbec nezaznamená, nebo se ho dotkne jen velmi zlehka.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč je pro naše tělo chřipková sezóna důležitá

Vyrazte do přírody

Velkým přínosem pro tento systém je pobyt v přírodě, zvláště v lese. Vysoké vibrace stromů a okolní přírody napomáhají regeneraci systému a přirozenému navyšování vibrací.

Minimálně 1x týdně by člověk měl strávit alespoň půl dne v hluboké přírodě. Městské parky a lesní cesty plné lidí nejsou to samé jako hluboká příroda. Účinek na posílení a očistu systému plic a tlustého střeva je zde snížený. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co je lenost a proč byste neměli ignorovat potřebu odpočinku

Nezanedbávejte pitný režim

Také je třeba dodržovat pravidelný pitný režim. Ideálně by měl dospělý člověk vypít od ranního probuzení do 17:00 každou hodinu 200–300 ml vody, nebo vody s citronem. Čaje a káva se nepočítá – spíš naopak.

Za každý šálek kávy je na místě doplnit 300 ml vody navíc jako kompenzaci tekutin, které z těla kofein vypustí. 

Zaměřte se na vhodný výběr potravin

Co se týká stravy, doporučuji se stravovat skutečně jen těmi potravinami, se kterými tělo umí pracovat a které ho vyživují, aniž by jej zatěžovaly. A to alespoň po dobu 14 dní až 3 měsíců (čím déle, tím lépe).

Na tlusté střevo má špatná strava snad největší dopad. A to se ve výsledku odrazí na nedostatečnosti, nebo onemocnění plic. Což má potom vliv na dlouhodobou únavu, protože přísun energie do těla je nedostatečný vlivem slabosti plic. To s sebou přináší dopad na naše sebevědomí, protože málo energie a celková slabost těla vlivem nedostatečnosti plic sebevědomí nedodává, spíš ubírá. A to poté dopadá na celkový životní styl člověka. Proto je velmi důležité (nejen) o tento systém těla důkladně a zodpovědně pečovat.

Nejezte uzeniny

Upřímně se divím, že se taková věc smí prodávat v potravinách. Chemie v nich obsažená je při pravidelné konzumaci skutečně jedovatá. Pokud to jen půjde, nejezte ani maso. V příštím článku vám poradím nějaké alternativy místo masa.

Pamatujte na to, že lidské tělo není vybaveno ani tesáky, ani drápy, a dokonce ani dostatečnou vnitřní chemií potřebnou k bezproblémovému strávení masa k našemu prospěchu. Nadto energie zvířat, která žila v zoufalých fyzických i psychických podmínkách, přechází na strávníky masa těchto zvířat. Proto je mezi lidmi tolik úzkostí a depresí.

Vyhněte se sýrům, tvarohům a mléčným výrobkům

Lidské tělo si z dlouhodobého hlediska neumí poradit s kravskou mléčnou kulturou, a to dokonce ani tehdy, když výrobky neobsahují laktózu. Mikroflóru pro trávení mléka obecně mají kojenci. Později již naše tělo nikdy tak silnou schopnost nemá.

Nejezte výrobky, které vydrží věky

A také ty, které jsou dobarvovanédochucované něčím jiným než bylinami. V dalším článku se s vámi podělím o více informací o tom, co naopak tělu prospívá a jak se stravovat ve prospěch systému plic a tlustého střeva.

Psychika hraje velkou roli

Na kondici našeho systému plic a tlustého střeva má obrovský vliv také naše psychika. Smutek, na který si už člověk zvykl, je velkou hybnou silou, i když to tak na první pohled nevypadá. Je to stav, který je nebezpečný tím, že už ho člověk nevnímá.

I když by se mohlo zdát, že je intenzita emoce neznatelná, naše tělo pod jejím vlivem vibruje na velmi nízkých vibracích. Na takto nízkých vibracích ale tělo nemá žádnou velkou ochranu před patogenními vlivy, a kromě pravidelného podzimního čištění je systém napadán i skutečnými viry, které ho velmi oslabují.

Až to může – a často se tak děje – vyústit v rakovinu. Proto jakkoliv těžkou situací člověk prochází a jakkoliv dlouho se s ním táhne, je třeba svoji pozornost neustále směrovat do částí života, kde všechno funguje, nebo kde člověk může něco ovlivnit. Vyhledávat radost, často chodit do přírody, vědomě si budovat svůj život směrem, který je mu příjemný.

Neexistuje nic na světě, co by mělo zablokovat život člověka. I ztráta milovaného partnera, nebo dítěte není důvodem k tomu, aby člověk opustil sám sebe a nechal se pohltit takto těžkou emocí, jakou je smutek. Naopak.

Pokud si člověk uvědomí, že za svůj život nese velkou zodpovědnost, udělá všechno proto, aby z prožité bolestivé zkušenosti získal sílu, uvědomění a zralost. Tím je bolestivá zkušenost vyléčena – splnila svoje poslání. Jen se člověk nesmí nechat stáhnout do osidel smutku. Je to velmi důležité.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 3 důvody, kvůli kterým nás trápí vnitřní nervozita, napětí a úzkosti

Věnujte pozornost plicím a tlustému střevu

Systém plic a tlustého střevo má vliv na všechno v lidském těle i na celkový stav psychiky. Proto se vyplatí věnovat mu maximální pozornost a důležitost. Udělejte něco pro své zdraví. Přihlaste se na naše semináře tradiční čínské medicíny.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera