Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Máme pro vás nový termín úspěšného semináře Cesta do vlastního středu » zjistěte více a přihlaste se
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
Bolesti kloubů mají mnoho příčin, a proto i mnoho řešení. Velmi záleží na době, kdy klouby bolí, na druhu bolesti a dalších odlišnostech. Pojďme se podívat na to, s čím se můžete potýkat.
Nejčastěji si lidé ztěžují na bolest kolen, nebo kolene. V tomto případě často nejde o koleno samotné, ale o fascie a úpony svalů, které jsou v kolenním kloubu připevněny. Opravdu jen málokdy jsem u člověka, kterého bolelo koleno, viděla problém přímo s tím kloubem. Bolest ve skutečnosti vzniká napětím, které je způsobeno nedostatečným svlažováním fascií a úponů svalů.
Každý sval v lidském těle je uložen v obalu, který se nazývá fascie. Fascie má stejnou strukturu jako šlacha. A stejně jako každá šlacha by měla být napouštěna speciální vazkou kapalinou, kterou tvoří játra právě pro pružnost těla.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč a jak udržovat svou páteř pružnou
Játra kapalinu vytvoří v případě, že:
A o to právě jde. V případě, že jsou játra zatížená podstatnějšími funkcemi, fascie a šlachy se pozvolna stávají tužšími. Ztrácejí svoji flexibilitu. A při pohybu nebo zátěži způsobují tah v oblasti upnutí v kolenním kloubu. Každý pohyb způsobuje malé mikro trhlinky, které by mohly ohrozit napojení svalu do kolenního kloubu.
Aby nedošlo k úplnému prasknutí úponu fascie, tvoří se v koleni vazká kapalina, která úpon svlažuje právě proto, aby nedošlo k jeho prasknutí. Množství vytvářené vazké kapaliny je přímo úměrné zátěži, která by mohla způsobit zranění. Současně s tím je v koleni zvýšená teplota, protože při zvýšené sekreci vazké kapaliny a vyšší teplotě v koleni je menší nebezpečí přetrhnutí úponu fascie.
Takže pokud chceme předejít potížím s koleny, je třeba pečovat o játra a ledviny. Ať už lehce stravitelnou, pro tělo zcela přirozenou stravou, nebo tím, že budeme stres eliminovat na co nejnižší možnou úroveň. Stres a zlost jsou nejčastějšími původci zatížení jater. Podobně je to s tlakem na výkon. I tlak na výkon způsobuje velký stres.
Kromě péče o svá játra je třeba dbát na pravidelná protahovací cvičení. V době, kdy koleno akutně bolí, je třeba snížit fyzickou zátěž na minimum, aby nedošlo k poškození úponů fascií a k poškození vazů. Podobně je to i s kyčelními klouby.
Co se týká bolesti kyčelních kloubů, tam je třeba rozlišovat místo, ze kterého bolest vychází. Pokud vás kyčle bolí z vnější strany, z boku těla, potom se nejedná o bolest kyčle, ale ve skutečnosti bolest vychází z beder. Pokud bolí kyčle, potom bolest cítíte v tříslech. A opět se jedná o zkrácení šlach, fascií a svalů.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 5 důvodů, proč se vám nedaří zbavit se nemocí
U bolesti kyčlí je třeba tělo protahovat a zlepšit stav jater a ledvin. Bolest ramenních kloubů má podobný charakter. U bolesti ramenních kloubů se nám nejvíce osvědčilo uvolnit a vyčistit meridián plic a tlustého střeva. Tyto meridiány souvisí se smutkem. Na základě zkušeností z praxe můžu říct, že bolesti ramenních kloubů velmi často souvisí s dlouhodobým smutkem. Už samotné postavení svalů a šlach ramen při nedostatečnosti plic způsobuje potíže s ramenními klouby.
Zápěstí a lokty rovněž velmi často souvisí se stavem plic a tlustého střeva. Už mnohokrát jsme vyřešili mnohaletý problém s tenisovým loktem tím, že jsme vyčistili meridián plic a tlustého střeva, byla změněna strava a životní návyky. Tenisový loket už se potom neopakoval ani při větší fyzické zátěži.
Mnoho žen se potýká s bolestí kloubů prstů na rukách. Tyto bolesti jsou velmi specifické a z praxe vím, že velmi úzce souvisí s dlouhodobým stresem, výkonnostním tlakem, až vyhořením.
Celkově se dá říct, že ve většině případech není příčinou bolestí kloubů přímo stav kloubu, ale příčinou jsou emoce, životospráva, životní styl. A to se dá celkem dobře změnit. Jako prevence potíží s klouby je jednoznačně důležité:
Při pravidelném pohybu se klouby rovnoměrně promazávají a kvalita chrupavky tak zůstává vysoká. Co se týká životního stylu, pro dobrý stav kloubů je dobré minimalizovat konzumaci alkoholu a kouření. Ve stravě je dobré se vyhnout hlavně uzeninám, tučným mléčných výrobkům, tučnému a těžce stravitelnému masu a úpravám pokrmů smažením, uzením a grilováním. Co se týká pitného režimu, i v zimě je třeba vypít minimálně litr vody a litr čaje, nebo jen dva litry vody. Voda je pro tělo nejpřirozenější tekutinou a i pokud pijete hodně čaje, vodu byste tělu neměli upírat.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak funguje přístup holistické medicíny
Byliny na tělo působí svou chemickou strukturou, a to někdy hodně výrazně. Proto byste je neměli pít jen tak, bez účelu, pro který se používají. Zvláště byliny se silným účinkem. Ty se užívají jen po dobu trvání potíží, nebo po dobu, po kterou se kontinuálně mohou používat.
Informace o tom jsou vždy uvedeny na etiketě sáčku s bylinami. Lehčí bylinky, jako je šípek, lípa, meduňka, nebo heřmánek, se dají pít dlouhodobě. Ale i tak platí, že nejlepší tekutinou pro tělo je čistá voda a mělo by jí dostávat minimálně polovinu z celého pitného režimu dne.
Kávu bych doporučovala úplně vysadit, nebo ji nahradit kávou čekankovou. Kofein v kávě tělo dostává do napětí, které samo o sobě může potíže s klouby přinést. Nadto nadměrně zatěžuje žlučník, játra, ledviny, slinivku i střeva. Zvláště káva s mlékem a cukrem.
Potíže s klouby jsou vždy řešitelné, dokud se stav nedostane do stádia úplného vymizení chrupavky. Ale před něčím tak vážným tělo naštěstí dlouho dopředu upozorňuje nepříjemnými symptomy.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera